Iniciativa Plníme přání seniorům vstupuje do svého druhého ročníku. Se svým přáním se můžete připojit i vy

19. 1. 2014

Cílem programu je plnění snů a přání seniorům, kteří ani přes vyšší věk a případná omezení, která stáří přináší, neztratili odvahu a chuť žít a trávit svůj volný čas aktivně. Zapojit se mohou jak sami jednotlivci, tak zařízení pečující o seniory. Iniciativa vznikla díky společnosti Sodexo a jejím partnerům – Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky a Diakonii Českobratrské církve evangelické.


Cílem programu je plnění snů a přání seniorům, kteří ani přes vyšší věk a případná omezení, která stáří přináší, neztratili odvahu a chuť žít a trávit svůj volný čas aktivně. Zapojit se mohou jak sami jednotlivci, tak zařízení pečující o seniory. Iniciativa vznikla díky společnosti Sodexo a jejím partnerům – Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky a Diakonii Českobratrské církve evangelické.

Princip programu „Plníme přání seniorům“ je jednoduchý: zařízení pro seniory nebo jednotliví senioři se mohou se svým přáním přihlásit v průběhu ledna a února 2014 prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.plnime-prani-seniorum.cz. Čtyřicet vybraných přání bude následně zveřejněno na těchto stránkách a dárci z řad veřejnosti si budou moci vybrat, které přání je jim blízké a chtějí ho svým finančním darem podpořit. Každý příspěvek dárce do sbírky bude zdvojnásoben příspěvkem společnosti Sodexo. Přispěje-li tedy dárce na přání 100 Kč, Sodexo automaticky přidá dalších 100 Kč. Na webových stránkách pak mohou všichni průběžně sledovat, kolik finančních prostředků přibylo na účtech jednotlivých přání a ve chvíli, kdy je získán dostatek prostředků, může být přání splněno.

„První ročník výrazně předčil všechna naše očekávání ať už co se týká zapojení samotných seniorů a zařízení pro seniory, kteří posílali svá přání, tak dárců, kteří přispívali do veřejné sbírky.“ říká Ing. Renata Kainráthová, viceprezidentka APSS ČR, jednoho z hlavních partnerů programu. „Přestože jsme nakonec splnili 37 přání, během jejich realizace jsme ovlivnili a zlepšili kvalitu života více než 3.000 seniorů. Proto jsme se také rozhodli projekt opět podpořit a od 1.1. 2014 v něm pokračovat.“

A jaká přání se v loňském roce splnila? Klienti berounského Domova seniorů TGM chtěli vytvořit ve svém zařízení ZOO koutek, pan Bartoloměj si mohl splnit svůj sen a jel na studijní jazykový pobyt do Anglie, senioři z Centra sociálních služeb Český Těšín si užili koncert Moravanky. A to je jen zlomek splněných přání.

Do programu se v roce 2013 přihlásilo se svým přáním celkem 327 seniorů a zařízení pro seniory, 40 z nich bylo vybráno pro veřejnou sbírku a 37 přání se podařilo splnit. Celkem 1 313 000 korun, z toho 436 000 korun z veřejné sbírky, bylo věnováno na realizaci snů.

A plnění přání bude pokračovat i v letošním roce. Připojte se se svým přáním i vy. Více na www.plnime-prani-seniorum.cz.

Rozhovor s Mgr. Radkou Dlabolovou, sociální pracovnicí Domova důchodců Lampertice

Domov důchodců Lampertice je zařízení pro seniory nedaleko Žacléře v Krkonoších a v současné době poskytuje své služby celkem 57 klientům. Všichni se navzájem znají a zařízení má téměř rodinnou atmosféru. Jedním ze sociálních pracovníků, kteří v domově působí, je i Mgr. Radka Dlabolová, která se na začátku loňského roku dozvěděla o projektu „Plníme přání seniorům“. A rozhodla se, že osloví všechny své klienty a zeptá se jich na jejich přání.

Čím Vás zaujal projekt „Plníme přání seniorům“?

„Plníme přání seniorům“ je jeden z mála projektů, který myslí na starší klientelu. Lidé si dnes málo uvědomují, že také zestárnou. A tak mě napadlo, že bych měla oslovit každého našeho klienta a zeptat se na jeho přání. Projekt se mi líbil i proto, že přání mohla být realizována za velmi krátkou dobu. Čas je totiž v domovech pro seniory relativní pojem. A v neposlední řadě musím zmínit, jak mě potěšil přístup zaměstnanců Sodexo, kteří s námi komunikovali.

Jaká byla nejzajímavější přání vašich klientů?

Pro mne jakékoliv přání, které jsem od klienta dostala vyřčené, bylo úspěchem. Některé odpovědi se opakovaly a většina klientů se divila, že si na ně vůbec někdo vzpomněl a že se zajímá o jejich sny. Převaha přání byla spíše nehmotného charakteru - důležité věci jako je zdraví, štěstí, odstranění zdravotních problémů pro sebe i své okolí. Mezi seniory se ale objevila i aktivní přání, a to pobyt v lázních, u moře, ale třeba i koupě kola.

Nakonec se ale realizovala jen jedno přání, které, to bylo?

Nakonec jsme se společně se Sodexo, hlavním organizátorem sbírky, dohodli, že skloubíme přání pro větší skupinu a pošleme jedno za celé zařízení. Naše přání si nakonec dárci vybrali a podpořili ho, a tak jsme mohli vyrazit na vysněný výlet do ZOO Dvůr Králové nad Labem.

K čemu jste využila program Plníme přání seniorům při své práci s klienty?

Základem bylo udělat si čas, posadit se a „naladit se“ na stejnou notu s klientem. Někdy přání vyplynulo hned, jindy jsme zabrousili do dětství. Rozhovory jsem tedy využila ještě k většímu poznání našich seniorů. Už jen v klidu, pohodě prožitá chvilka při komunikaci byla pro mne důležitá. Někdy je prostě třeba jen „zavřít pusu a otevřít oči a uši“…

Kolik času jste s každým klientem strávila, když jste o jeho přáních mluvili?

Snažila jsem se dát každému tolik času, kolik potřeboval. U některých klientů byla má návštěva opakovaná, svá přání si chtěli promyslet a naplánovat. Když už jsme u toho času, tak, když dnes píši tyto odpovědi, vzpomínám, kolik lidí, kterým jsem přání psala, již není mezi námi…

Jak se klientům projekt Plníme přání seniorům líbil nebo jak ho hodnotili?

Nakonec se jednotlivá přání proměnila v jednu velkou akci pro většinu klientů. Myslím si, že se opravdu všechno, co jsme si na začátku tajně přáli, splnilo do posledního puntíku. Organizace, zajištění, spolupráce byla skvělá a naši klienti si výlet báječně užili. Jen byl zrovna nejteplejší den z celého roku, ale to se nedá ovlivnit. Smysl iniciativy „Plníme přání seniorům“ se tedy pro nás zcela naplnil a já jsem velmi ráda, že projekt bude pokračovat dál. A třeba bude náš přístup inspirací i pro ostatní kolegy.

Novinky

3. 9. 2019

Projekt Plníme přání seniorům 2019 je u konce

Všechna přání letošního ročníku dosáhla na cílovou částku. Děkujeme všem dárcům, kteří pomohli splnit sny aktivním seniorům.

9. 5. 2019

Startuje sbírka Plníme přání seniorům 2019!

Přispějte v letošním ročníku na 15 přání, která pomohou výrazně zlepšit volný čas seniorů napříč celou ČR.

1. 3. 2019

Startujeme projekt Plníme přání seniorům pro rok 2019!

Sběr přání pro letošní ročník probíhá od 1. do 29. března 2019.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK Více informací