Ostravští senioři na poznávací výpravě v Dolní oblasti Vítkovice

6. 12. 2016

Zvědavost a touha po vzdělání věkem a obsahem neslábne, ba naopak. Určitě to platí pro klub seniorů UKS z Univerzity třetího věku ostravské Přírodovědecké fakulty. Jeho členové se rozhodli poznat areál Národní průmyslové památky Dolní oblast Vítkovice, a to pořádně do hloubky.


Zvědavost a touha po vzdělání věkem a obsahem neslábne, ba naopak. Určitě to platí pro klub seniorů UKS z Univerzity třetího věku ostravské Přírodovědecké fakulty. Jeho členové se rozhodli poznat areál Národní průmyslové památky Dolní oblast Vítkovice, a to pořádně do hloubky.

Univerzitní klub seniorů (UKS) při PřF Ostravské univerzity byl založen v roce 2011, jeho členy jsou účastníci Virtuální U3V, kteří kromě vzdělávací činnosti, kterou pro ně organizují učitelé této fakulty, provozují vlastní vzdělávací aktivity (přednášky, besedy, exkurze aj.).

Letos v létě členové UKS vypracovali zajímavý projekt pod názvem Vítkovická Hlubina do hloubky, s nímž se přihlásili do celostátní akce Plníme přání seniorům, kterou vyhlásila společnost Sodexo, Nadace Konto bariéry a sdružení SENSEN (Senzační senioři). Projekt byl vybrán mezi 30 dalšími projekty seniorských organizací a spolků z celé ČR a v podzimních dnech se uskutečnily 3 akce (poslední 1. prosince) v areálu Dolní oblasti Vítkovice.

Nejdříve si 35 členů UKS prohlédlo za doprovodu průvodce DOV J. Hrubého vysokou pec č. 1, v její přístavbě si vyslechli přednášku o historii Vítkovických železáren u dobré kávičky a desertu v kavárně Bolt.

Další akce se uskutečnila ve Světě techniky, kde v Divadle vědy předvedli vysokoškolští studenti v rámci science show návštěvníkům zajímavé fyzikální a chemické pokusy, interaktivní model hutní výroby končící výrobou nerezové kávové lžičky, kterou si mohli senioři sami vyrobit a v závěru akce shlédli film Divoká Afrika v projekci 3D. Hlavním představitelem ve filmu byla VODA a senioři ji mohli sledovat od zmrzlých vrcholků hor ke korytům mohutných řek a jezerům plným života, skrze vlhké deštné pralesy a ohromné vodopády až k vyprahlým savanám a pouštím.

Konečně zatím poslední akce projektu se uskutečnila v rekonstruovaném areálu dolu Hlubina, kde se účastníkům stala výbornou průvodkyní redaktorka regionálního vysílání TS Ostrava Marta Pilařová. V kinosále, kde býval kdysi sklad MTZ, seznámila přítomné seniory s náročnou rekonstrukcí a přeměnou budov tohoto dolu v nové konferenční sály, dva kinosály, 21 metrovou horolezeckou stěnu, kulturní stánek Heligonka (kde koncertuje mj. Jarek Nohavica) či kavárnu Maryška.


Originální článek k přečtení zde.

Novinky

3. 9. 2019

Projekt Plníme přání seniorům 2019 je u konce

Všechna přání letošního ročníku dosáhla na cílovou částku. Děkujeme všem dárcům, kteří pomohli splnit sny aktivním seniorům.

9. 5. 2019

Startuje sbírka Plníme přání seniorům 2019!

Přispějte v letošním ročníku na 15 přání, která pomohou výrazně zlepšit volný čas seniorů napříč celou ČR.

1. 3. 2019

Startujeme projekt Plníme přání seniorům pro rok 2019!

Sběr přání pro letošní ročník probíhá od 1. do 29. března 2019.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK Více informací