Splněné přání: „Podat ruku panu Nehodovi, budu nejšťastnější senior pod sluncem“

25. 6. 2015

Přání, touhy, sny. Máme je všichni. Od malých a při troše dobré vůle snadno dostupných, až po velká, jejichž naplnění nejsou občas třeba ani realizovatelná. Splnění snu mnohdy také dokáže od základu změnit bytí či přístup k životu. Jeden takový příběh se odehrál v kadaňském Domově pro seniory. Pan Petr Nachtigal se setkal se svým sportovním i životním idolem, českou fotbalovou legendou Zdeňkem Nehodou.


Přání, touhy, sny. Máme je všichni. Od malých a při troše dobré vůle snadno dostupných, až po velká, jejichž naplnění nejsou občas třeba ani realizovatelná. Splnění snu mnohdy také dokáže od základu změnit bytí či přístup k životu. Jeden takový příběh se odehrál v kadaňském Domově pro seniory. Pan Petr Nachtigal se setkal se svým sportovním i životním idolem, českou fotbalovou legendou Zdeňkem Nehodou.

Ve svých sedmašedesáti letech patří Petr Nachtigal mezi „mladíky“ Domova. Jak on sám říká, je zde ze zdravotních důvodů. „Je to tak. Fyzicky nejsem ve formě. Celý život jsem sportoval, byl jsem plný síly a elánu. A dnes? Škoda mluvit...,“ přemýšlí nad svým osudem tělem i duší mnohaletý sportovec. Právě tato změna životního stylu vnesla panu Nachtigalovi splín do duše. Naštěstí ne však natrvalo. Tím, co vrátilo úsměv do jeho tváře, byl projekt „Plníme přání seniorům“, vyhlašovaný společností Sodexo. Přání měl pan Nachtigal veliké: „Mým snem je setkat se s jedním ze svých životních vzorů, a tím myslím jak lidských, tak sportovních, Panem fotbalistou Zdeňkem Nehodou. Podat mu ruku, popovídat si s ním, zajít třeba na dobrý oběd, strávit v jeho společnosti malou chvilku..., to je něco, co by ze mě udělalo jednoho z nejšťastnějších lidí na světě.“

Volba fotbalového setkání nebyla u pana Nachtigala ničím překvapivým: „Fotbal, to je můj svět. Zasvětil jsem mu celý svůj život. Miluji ten „kulatý nesmysl“ a vše kolem něj...,“ vysvětluje Petr a jedním dechem pokračuje, „na zelený pažit jsem poprvé vyběhl již jako malý kluk. Postavil jsem se mezi tři tyče a vydržel mezi nimi do svých, na den přesně, čtyřiceti let. Hájil jsem barvy kadaňského klubu, oblékal dres Chomutova, Dukly Tábor a Dukly Žatec. Kopanou jsem neopustil ani poté, co jsem pověsil kopačky na pomyslný hřebík. Stal jsem se předsedou kadaňské kopané a klub jsme dovedli z „A“ třídy do divize. Úspěchy přišly i jinde. Působil jsem jako sportovní manažer v Karlových Varech, tady jsme „vyválčili“ postup z divize do třetí ligy a konečně v Kolíně jsme šli z ligy třetí do druhé. To vše se odehrálo v době, kdy český a československý fotbalmělve světě své jméno a zvuk. Kluby jako Dukla, Sparta, Slavie, Slovan Bratislava či naše národní mužstvo byly postrachem evropských a v některých případech i světových trávníků a český národ byl právem hrdý na Masopusta, Kvašňáka, Nehodu, Panenku a mnoho dalších. Tito fotbalisté byli opravdovými ikonami českého sportu.“

Co se samotného přání týká, v tuto chvíli již netřeba mluvit v čase minulém. Sen milovníka fotbalu došel svému naplnění. Pan Nachtigal před pár dny stanul tváří v tvář Zdeňku Nehodovi, společně poobědvali v pražském hotelu Esplanade a dvě hodiny měli spoustu témat k probírání. Jakých? „No tak to je přece úplně jasné. O fotbale...,“ směje se Petr, jehož chmury jsou tatam, „cítím se jako znovuzrozený. Bylo to skvělé, parádní. Tak trochu jsem od Zdeňka dostal i vynadáno, co že jako propadám takovýmto náladám, ale to já všechno beru. Jsem vážně šťastný a děkuji všem, naším Domovem počínaje a organizátory celého projektu konče, že mi pomohli a umožnili mé přání splnit.“ Spokojenost a radost vyzařovala také z fotbalového internacionála Zdeňka Nehody: „Bylo mi ctí se s Petrem setkat. Jeho jméno mi z fotbalových kruhů není neznámé, on je doopravdy velkým fotbalovým člověkem. Přání, které měl, mě zprvu trochu překvapilo, necítím se být idolem, zároveň jsem ale ani na vteřinu nezaváhal, zda se uvidíme. Jsem rád, že k našemu setkání došlo.“ Program „Plníme přání seniorům“ pomáhá naplnit sny lidem, kteří ani přes vyšší věk a případná omezení, jež podzim života přináší, neztratili odvahu, chuť žít a trávit svůj volný čas aktivně. Akce je vyhlašována jednou do roka a její průběh je zcela prostý. Senioři sami či prostřednictvím svého Domova pošlou daná přání, z nichž určitý počet projde až do finále. Na ně se poté vyhlásí veřejná sbírka, kam může každý z nás dle svého uvážení přispět. V letošním roce se v projektu sešlo 359 přání, z nich bylo vybráno 31 finalistů.

„Jsme rádi, že jsme se dostali až mezi finalisty a hlavně pak, že se přání našeho klienta podařilo naplnit. Pro někoho může se zdát takovéto setkání maličkostí, někomu naopak dodá spoustu energie a optimismu. Tak tomu bylo i v případě pana Petra,“ říká ředitelka kadaňského Domova Lenka Raadová.

Novinky

3. 9. 2019

Projekt Plníme přání seniorům 2019 je u konce

Všechna přání letošního ročníku dosáhla na cílovou částku. Děkujeme všem dárcům, kteří pomohli splnit sny aktivním seniorům.

9. 5. 2019

Startuje sbírka Plníme přání seniorům 2019!

Přispějte v letošním ročníku na 15 přání, která pomohou výrazně zlepšit volný čas seniorů napříč celou ČR.

1. 3. 2019

Startujeme projekt Plníme přání seniorům pro rok 2019!

Sběr přání pro letošní ročník probíhá od 1. do 29. března 2019.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK Více informací