Znojemské Grácie spojuje věk i láska k tanci

9. 12. 2015

Sedmdesátileté důchodkyně tančí na nejrůznějších akcích regionu již osmým rokem. S vervou zatančí polku, mazurku nebo kankán


Sedmdesátileté důchodkyně tančí na nejrůznějších akcích regionu již osmým rokem. S vervou zatančí polku, mazurku nebo kankán

Znojmo – Diváci při jejich vystoupení tleskají ve stoje a obdivují elán i odvahu účinkujících. Svou lásku k pohybu a působivé kostýmy ukazují tanečnice i v zahraničí. Řeč je o souboru, který si říká Znojemské Grácie. Právě o něm je dnešní díl seriálu Spolkový život. Důchodkyně, které společně tančí již osmým rokem, vede Marie Straková. Za dobu fungování souboru nastudovaly přes pětadvacet choreografií. Průměrný věk členek souboru je osmašedesát let. „Před odchodem do důchodu jsem pracovala na Znojemské Besedě a měla na starosti kulturní akce. Vždy jsem milovala tanec. Manžel bohužel s tancováním skončil kvůli zdravotním problémům,“ přibližuje Straková.

Časem ji napadlo oslovit aktivní ženy a založit taneční skupinu. Nejdříve jich bylo šest. Půl roku trvalo, než se jich začalo scházet dvanáct, a začínaly s country tanci. Kromě potřebných zkušeností jim chyběly kostýmy, které si z velké části postupně ušily samy. Zprvu se jednalo o čistě ženský soubor, nyní mají dokonce tři muže. „Soubor má nyní jednadvacet členů. A při většině tanců se za muže převlékáme,“ dodává Straková. Mezi zakládající členky patří i jednaosmdesátiletá Ludmila Šimrová. „Pohyb mi byl vlastní, bývala jsem aktivní sportovkyně a v Domě s pečovatelskou službou na Vančurově ulici jsem pro zájemce pořádala hodiny cvičení,“ vzpomínala Šimrová. Jak doplnila, s vedoucí Znojemských Grácií Marií Strakovou měla společnou lásku k aktivnímu pohybu. „Tancování mi moc chybí, ale prodělala jsem infarkt, a už si tančit opravdu netroufám,“ litovala Ludmila Šimrová.

Vzhledem k tomu, že polovina členek souboru je starší sedmdesáti let, je nutné choreografie přizpůsobit věku, fyzickým schopnostem i zdravotnímu stavu. Tanečnice se svými mužskými protějšky zvládnou zhruba dvacet vystoupení za rok. Za osm let mají na svém kontě zhruba sto padesát vystoupení. Divácky nejvděčnější je kankán, cikánský tanec nebo paso doble. Nyní se plánují naučit litevský tanec, který je čistě ženský. „Těšíme se, že se nebudeme převlékat za muže a užijeme si ženského půvabu,“ těšila se Straková.

Elán a vitalitu Znojemských Grácií obdivovali diváci v Litvě, Chorvatsku či na Slovensku. Letošní rok byl pro tanečnice nezvykle náročný. Díky projektu Plníme přání seniorům mohly pozvat taneční soubor Zunda z Litvy. „Porota vybrala ze čtyř set přihlášených projektů pouze třicet. Nakonec se to podařilo, získaly jsme potřebné finance, i když jsme musely také samy přispět nějakou částkou. Litevský soubor pak u nás pobyl čtyři dny. Musely jsme se postarat o ubytování, jídlo o program,“ připomněla vedoucí skupiny.

Léto bylo pro soubor ve znamení třetí návštěvy Chorvatska, kde Znojemské Grácie na základě pozvání vystupovaly v Pakoštane, Biogradu na Moru. „Vycestovat jsme mohly jen díky dotaci, kterou nám poskytl Jihomoravský kraj,“ připomněla hospodářka spolku Emilie Švancarová.

Své místo má soubor v kulturním kalendáři řady obcí regionu a často je taneční číslo v podání vitálních důchodkyň vítaným zpestřením dnů otevřených dveří, plesů nebo oslav. Šatny a potřebné zázemí našel spolek v Domě s pečovatelskou službou ve Vančurově ulici ve Znojmě. Ke zkouškám se schází jednou týdně.

I přes pokročilý věk členů zatím neodřekly tanečnice jediné vystoupení. „Začínaly jsme tančit jen tak, pro radost. Postupně se o nás dozvídaly ostatní domy s pečovatelskou službou a zvaly nás k vystoupení. Dostaly jsme se více do povědomí. Vedu si pečlivou evidenci, kde a s jakým tancem vystupujeme. Pokud nás pozvou například za rok, snažíme se jim předvést něco jiného,“ vysvětlila Straková. Její vitalitu i elán ostatních kolegyň ze souboru obdivuje i Marie Andresová, která je lektorkou tance ve znojemském Středisku volného času. „Jejich energie je obdivuhodná a za zmínku také stojí řada různých sestav, které si i v pokročilém věku pamatují. Podobné zpestření volného času mohu ostatním ženám jen doporučit,“ zakončila Andresová.

Novinky

3. 9. 2019

Projekt Plníme přání seniorům 2019 je u konce

Všechna přání letošního ročníku dosáhla na cílovou částku. Děkujeme všem dárcům, kteří pomohli splnit sny aktivním seniorům.

9. 5. 2019

Startuje sbírka Plníme přání seniorům 2019!

Přispějte v letošním ročníku na 15 přání, která pomohou výrazně zlepšit volný čas seniorů napříč celou ČR.

1. 3. 2019

Startujeme projekt Plníme přání seniorům pro rok 2019!

Sběr přání pro letošní ročník probíhá od 1. do 29. března 2019.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK Více informací